≡ menu
logo_specservice

ADAS - samochodowe systemy bezpieczeństwa - kalibracja, naprawa

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS, Advanced Driver Assistance-Systems) - To technologie, które zapewniają bezpieczniejszą jazdę pojazdu.


Co to jest system ADAS?

ADAS to zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, które wykorzystują kombinację zainstalowanych w pojeździe kamer, radarów i laserów. System ten został zaprojektowany w celu poprawy bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy poprzez ostrzeżenie kierowcy o ewentualnym zagrożeniu, bądź jego wyeliminowaniu.

Najczęściej wykorzystywanymi systemami ADAS są:

  • system automatycznego hamowania awaryjnego.
  • zapobieganie kolizji tylnej
  • asystent kontroli prędkości
  • asystent utrzymania pasa ruchu
  • wykrywanie pieszego
  • identyfikacja znaków drogowych
  • monitorowanie martwego pola
  • system Night Vision
  • kamera 3600
  • Asystent Parkowania

Konieczność kalibracji

Obecnie wiele samochodów osobowych i dostawczych jest wyposażonych w kamery i radary systemów wspomagania kierowcy - wszystkie nowo homologowane pojazdy w 2021r. oraz nowo produkowane w 2022r. w Europie muszą mieć
zamontowany system awaryjnego hamowania oraz asystenta pasa ruchu. W związku z wymaganiami OEM dla napraw powypadkowych, konserwacji i serwisowania - czujniki wspomagania kierowcy muszą zostać ponownie regulowane i skalibrowane. Oferujemy kalibrację tych systemów.

Kamery, radary i lidary czy inne czujniki ADAS wymagają każdorazowej kalibracji w przypadku ich wymiany, ale także w przypadku przeprowadzania interwencji polegających na wymianie przedniej szyby czy zderzaka, naprawie zawieszenia, regulacji geometrii zawieszenia, zmianie rozmiaru opon ale także przy wymianie sterownika silnika itd… czyli przy czynnościach mających wpływ na działanie tych systemów.

Dlaczego należy kalibrować czujniki?
 

Pojazd z systemem ADAS można łatwo rozpoznać po kamerze zamontowanej na przedniej szybie. Jeśli np. przednia szyba w Państwa  samochodzie wymaga wymiany i jest wyposażona w system ADAS, należy go skalibrować.zapewniamy profesjonalną usługę kalibracji  systemów ADAS. Producenci samochodów zalecają kalibrację systemów po wymianie: szyby, po naprawach powypadkowych, po ustawieniu geometrii kół, przy przeglądach okresowych, przy wymianie czujników. Jeśli pominiemy kalibrację, systemy bezpieczeństwa nie będą działały poprawnie. Nawet niewielkie odchylenie może spowodować, że system nie zidentyfikuje prawidłowo zagrożenia na drodze.


Kiedy należy serwisować systemy ADAS lub kalibrować czujniki?
 

    - po regulacji geometrii zawieszenia
    - kiedy kamera na przedniej szybie została odłączona od układu elektrycznego pojazdu
    - po naprawie mechanicznej wpływającej na geometrię pojazdu
    - po awarii: kamery lub sterownika
    - po naprawie blacharskiej/wypadku
    - po wymianie szyby czołowej
    - kiedy kamera została wymontowana z uchwytu na przedniej szybie
    - kiedy w pamięci błędów zarejestrowano błąd urządzenia
    - po naprawie zawieszenia wraz z wymianą podstawowych elementów nośnych (amortyzator, sprężyny)
    - po zamontowaniu kół w innym rozmiarze

 

Precyzja kalibracji ma kluczowe znaczenie

Ustawienie systemów wspomagania kierowcy ADAS jest procesem wymagającym precyzyji, a w związku z tym dość skomplikowanym i czasochłonnym. Część tego rodzaju rozwiązań jest kalibrowana na stanowisku pomiarowym, a inne wymagają kalibracji w podczas jazdy w związku z koniecznością wywołania wielu niezbędnych przy tym procedur.

Zależnie od metody (statyczna lub dynamiczna) - czas potrzebny do kalibracji wynosi od 1godziny do nawet 2 godzin.
 

Oferujemy precyzyjne przywrócenie poprawnego funkcjonowania systemów ADAS.

Zapewniamy precyzyjne pomiary i gwarancję, że pojazdy są kalibrowane w ścisłych tolerancjach i zgodnie z surowymi standardami producenta. Kalibrujemy systemy zapewniając pokrycie szerokiej bazy samochodów. Po każdej kalibracji dołączamy wyduk potwierdzający jej dokładne przeprowadzenie.

 

 

 


Bosh service